Vzkaz pro spisovatele - amatéry

5. dubna 2008 v 17:01 | Jakub Jezdinský |  O tvůrci a blogu
Ve středeční Mladé frontě jsem zahlédl článek, který mě víceméně zaujal, přetiskuju ho a tak si můžete názor udělat sami, ty nejdůležitější věci, alespoň podle mě, jsem označil tučně. Co já si o tom myslím, najdete pod článkem…
Knihy od dětí? Spíš show než zázrak.
Praha - Hodnotit knihu Proč kouzelník nečaruje od Karolíny Ticháčkové je nesnadný úkol. Bylo by jednoduché napsat, že je to kniha špatná, plná klišé a nelogičností, nepůvodní a stylisticky mdlá, a to i když přihlédneme k tomu, že ji napsala patnáctiletá. Avšak marketing s knihou spojený si povšimnutí zaslouží.
Tradice dětmi psané literatury je poměrně dlouhá. Čas od času vydavatelé objeví dítě, které je schopné poskládat horko těžko držící příběh, a ten vydat jako plnohodnotnou knihu. Bohužel v drtivé většině jde o špatné čtení, které není schopno číst dítě, natož dospělý.
Britské nakladatelství Skript Publishing, dříve Aultbea, se na takovou literaturu specializuje. Vydalo knihu dokonce šestiletému chlapci, dnes má v nabídce pět titulů psaných dětmi. Za prvních tisíc výtisků knihy musí rodiče zaplatit nakladateli 10 000 liber a případný zisk mají až z dotisku.
Existují však i zajímavé příběhy. Daisy Ashfordová napsala svou první knihu, když jí bylo devět. Poprvé se objevila v roce 1919, když jí bylo třicet, a vychází dodnes. Je napsaná mile naivním jazykem a většina vydání přetiskuje všechny chyby - už titul začíná The Young Visiters, přičemž správně má být Visitors, Návštěvníci. Světového úspěchu se dočkala i fantasy devatenáctiletého Christophera Paoliniho Eragon.
Na knize Karolíny Ticháčkové je smutné, že neobsahuje ani podobně naivní pohled, ten postupně odstranilaarmáda "pomocníků", ani kvalitní čtení, protože zásahy nedokázaly odstranit základní chyby.
Na prvním místě jsou to vady dějové. Například rytíř Lancelot uvězní svého bratra, otcovraha, aby o pár kapitol dál tvrdil, že spěchá, aby mohl pomstít svého otce a zabít jeho vraha. V jiné části má autorka nesrovnalosti mezi sloužícími rytířů.
Další nedostatky jsou jazykové. Styl knihy kolísá od dětského žvatlání přes archaický slovník a hovorovou mluvu až po vědecké pojednání. Na jedné straně autorka píše "Nebudu tě otravovat, odsekla", "Vás mi byl čert dlužný" nebo "Rytíř hořekoval ve své komnatě". Zkrátka ani na dítě svého věku to není nijak nápaditě psaná literatura.
Když Jiřímu Trnkovi někdo ukazoval svůj animovaný pokus a obhajoval ho tím, že je určen pro děti, Trnka odvětil: "Takhle hloupé děti nejsou." Ano, děti nejsou hloupé, i když vyžadují jiný styl psaní než dospělí. Literatura psaná dětmi zkrátka není literaturou pro děti.
Proč kouzelník nečaruje je špatná kniha, navíc s nenápadnými ilustracemi, nevkusným rádoby honosným přebalem a přibaleným CD kýčovité hudby. Nelze ovšem říct, zda bude Karolína Ticháčková jednou dobrá spisovatelka. V každém případě tenhle pokus neměl opustit stránky webových blogů.
Pavel Kočička
Tak zaprvé, tu knížku jsem nečetl a tak nevím o čem to je, jestli to je dobré nebo opravdu tak špatné. Ale vygoogloval jsem si všechny recenze a kritiky, který na webu byli. Takže jsem si názor udělal, vy můžete taky…
Blahopřeji Karolíně Ticháčkové, že vydala knihu, je to sen spousty lidí a málokomu se splní. Nevím jak to bylo, jestli vydavatelé objevili její skrytý talent a nabídli se, že jí knížku vydají, nebo její rodiče náklady finančně zajistili. Nevím, kolik korektur kniha potřebovala, aby se všechno vychytalo a dala se číst. Ale to už sem moc zlej. Je mi líto, že je i přes všechnu snahu je kniha tak špatná, že jí všichni kritizují a to Karolíně nezávidím. Jestli bude i nadále psát, tak jí přeju, aby to bylo jen lepší. Jestli to jde….
Poslední věta mě zaujala nejvíc. Kniha neměla opustit stránky webových blogů… to se mě tak trochu taky týká… Web je plnej spisovatelů - amatérů, možná i přeplněnej… a většina z nich si přeje napsat knížku, která by byla úspěšná alespoň jako ten Eragon (na úspěch Harryho Pottera už nikdo nikdy mít nebude…) Chtěl bych říct, že jen málo těchto webovejch grafomanů má na to aby napsali a vydali úspěšnou knihu. Ano, takhle upřímně. Ačkoliv moc nečtu tyto výtvory, jednak proto, že čtení z monitoru mě sere a to co chci přečíst si musím stáhnout buď do mobilu nebo vytisknout, a proto, že těch kvalitních kousků je tam málo.
Teď si asi říkáte, co mám já co mluvit. Ano, přiznávám…nejsem nejlepší, nejsem nejdokonalejší a vůbec. Nejspíš bych nedokázal napsat úspěšnou knihu, nebo napsat vůbec knihu. I když, asi ano. Napsal bych to, ale nevím jak by se to dalo číst. Mám v hlavě už asi od čtrnácti jeden perfektní námět, který časem zraje a neustále ho upravuju. Už se na něj chystám a brzo se ho pokusím zpracovat. Nevím, jestli to zvládnu a nevím, jestli to bude dobrý. Ale to mě nezajímá…
Vy ostatní spisovatelé… nejspíš na tom budete stejně, co? Ale také se zamyslete, má váš výtvor na to, aby opustil webovou stránku? Jste natolik dobří, aby jste zvládli napsat knihu? Dobrou knihu? Zřejmě si budete myslet, že máte a že já sem kus debila, ale podívejte se na Karolínu Ticháčkovou, zkusila to a dopadla tak jak dopadla.
Nevím jestli to co jsem tady napsal dává nějaký smysl… celé tohle téma se mě dotýká a tak nejsem objektivní. Takže ve zkratce: Většina děl na internetu stojí za houby, a jejich autoři by se neměli snažit něco vydat. Ty dobří by měli pořádně zvážit, zda chtějí být spisovateli doopravdy. Karolína je případ za všechny. I když nevím, jestli je dobrá…
Takže se všichni, co píšete, zamyslete nad tím, zda li máte na to aby vaše výtvory opustili stránky webů a staly se z nich plnohodnotné knihy…
Nějaké komentáře?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Soňa Soňa | 30. dubna 2008 v 11:44 | Reagovat

Článek jsem četla a divila se, jak pohaněli hudbu BM.  Pak jsem na knížku narazila v knihovně, knihovnice říkala, že ji četla a moc se jí líbila. Vzhledově je knížka vyloženě hezká, cd super.  Ale to je věc názoru,  dějové nesmysly v obsahu jsem vůbec nenašla. Třeba s Lancelotem a otcovrahem je to úplně jasný, nemám tucha o čem kritik  psal. Není to sice vypsané, ale já to přelouskla za večer a Merlin mě vyloženě bavil. Dokonce se to líbilo i mýmu tátovi, a to je pořádný knihomol.  Ticháčkovou jsem navíc viděla na veletrhu, přišla mi pohodová a knížku jí tam chválili.  Což mě motivuje, protože sama zkouším psát, i když zatím jen do šuplíku.  Tak se nenech rozhodit a piš, řekla bych, že kritici jsou mimo běžnou realitu, normální člověk je nemůže brát vážně.

2 Fllippy Fllippy | Web | 4. května 2008 v 16:54 | Reagovat

Já píšu málo kdy. To mě musí políbit nejdřív můza. Jednu věc ale vím rozhodně bych nikdy nenapsala knížku. Stím co jsem napsala zatím? Tu hrůzu? Ty nehozný kraviny? Ne já vím že neumím psát nikdy jsem neuměla a umět asi ani nebudu. Tak proč teda něco píšu? Proč? Protože se chci i přes tu noční můru se o mém světě podělit s ostatnímy. Nechci si to schovávat pro sebe dusí mě to a pomalu zabíjí!

Co se jinak týče té holce je to pěkný, že se jí to podařilo vydat. Znám jednoho člověka, který moc dobře nepíše a přes to chce vydat knížku. Myslím si že by asi dopadla stejně. Naivita toho člověka mě dostává nejvíc proto že to všem cpe. Ale budiš ať ot zkusí! Poom možná si uvědomí své chyby.

Není pochyb že po tomhle co si to někdo přečte je mu jasné jaké  jsou mé vady.

3 Opaline Le Fay Opaline Le Fay | E-mail | Web | 9. května 2008 v 21:52 | Reagovat

Karolíně závidím i nezávidím - závidím, že si splnila sen, který je i mým snem a nezávidím všechno zlé, které na sebe tímto přitáhla. Ti kritici se do ní pustili opravdu škaredě.

Myslím si, že mám jazyk na to, abych vydala knížku a možná i příběhy, ale nejsem tak dobrá, abych dokázala čtenáře udržet v pohotovosti celou tu knihu. Tak to zatím zkouším na povídkách a všem ostatním začínajícím spisovatelům také doporučuji, že napsat hned knihu je nesmysl a aby se zkusili pocvičit spíše na něčem kratším.

Ale jednou bych dobrou knihu určitě vydat chtěla - nezáleží na tom, za jak dlouho, prostě někdy... i když samozřejmě bych byla nejradši, kdyby se tak stalo co nejdřív. :-D :-D

4 Antionette Antionette | Web | 9. května 2008 v 23:02 | Reagovat

Po tý knížce se podívám... Jestli ta holčina dokáže takovouhle kritiku unést, tak klobouk dolu. Zajímalo by mě, jestli po tomhle napíše jště něco dalšího. Pustil se do ní dost solidně.

Já, asi jako skoro každý, kdo píše, doufám, že bych nějakou tu knížku vydala. Ale nějak jsem se smířila s tím, že má díla neopustí mou stránku. Mám okruh čtenářů a to mi stačí (aspoň že to vůbec někdo čte :D)

5 Opaline Le Fay Opaline Le Fay | E-mail | Web | 10. května 2008 v 19:06 | Reagovat

Přepsala jsem si tvůj článek na svůj blog, doufám tedy, že ti to nevadí, je totiž doopravdy zajímavý.... zdroj je samozřejmě uveden hned na začátku.

6 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 14. května 2008 v 17:37 | Reagovat

Tuhle knížku beru s pohledem onoho pána, co napsal kritiku.  Myslím si, že pan Zeman si chtěl jen pěkně namastit kapsu a tak přemluvil jednu nedospělou autorku (nenarážím tím na její věk, ale na nevyspělost onoho kousku), aby své dílo nechala vydat. Tohle podle mě byla pořádná chyba, Karolína si měla ještě pěknou dobu počkat, až se její styl psaní zlepší, a že je ještě co zlepšovat. Mnohdy na internetu naleznu mnohem lepší příběhy, které jsou navíc z vlastních hlav autorů a nepodléhají žádné legendě. Je to svým způsobem trošku nefér, protože tolik talentů se skvělým stylem psaní skrývá internet a možnost dostala nepříliš dobrá autorka. Tím narářím na kritiku pana Kočičky, kde uvádí, že kniha má jak nepříliš dobrý příběh, tak je celkem "stylistycky mdlá". S tím souhlasím.  Čtenáře si získala jen díky mediální kampani, na jejíž lepku jsem se chytla i já... Počítala jsem s tím, že Ticháčková je jen kvůli svému věku drsně osočována kritikou a že možná její kniha nebude tak špatná. Knihu jsem si tedy koupila a pustila jsem se do čtení. Na to jak je tenká mi čtení trvalo pět dní. Musela jsem ji častokrát odložit, protože mě vyloženě roztrpčovalo číst dál. Ale kousla jsem se a rozhodla vytrvat až do konce... A tím pádem jsem byla zklamaná dvojnásob. Hledání sv. Grálu byla jen  krátká návštěva ostrova, odkud pocházel Merlin. A pak to tam stejně hned záhy bouchlo. Královna se 'hledala' a našla se u, podle jejích slov, "Moc hodných lidí, co chtějí jen výkupné, aby mohli zabít Mordreda." Nakonec, skoro poslední klišé kapitola, Lanc a Ginevra, kámoši z dětství, kteří se mají velkou chuť ocucat. A z Artuše je paroháč. Velkolepí konec s poslední větou: "Nemáte někdo jablko?" Já se k téhle knize vracet nebudu. Projevila jsem Karolíně sympatie, že jsem si ji koupila, pokusila se ji přečíst, ale hrubě mě zklamala.

7 Cassie Cassie | E-mail | 15. května 2008 v 16:21 | Reagovat

Ke knížce se nebudu vyjadřovat. Myslím, že četba je  individuální záležitostí a každému se líbí něco jiného, kdyby ne,všichni by četli jen Shakespeara. :) Já nepíšu, ale jsem ráda, že zkoušejí psát i mladí,  doufám, že si brzy přečtu např. knížku od některé ze zde komentujících. :))) Zaujalo mě ale něco jiného, sbírám totiž materiál na diplomku ze sociální psychologie. Tak tedy -pomocný grafik bez jakéhokoliv literárního vzdělání a bez zkušeností napíše svůj osobní názor na knihu - zjevně by si rád čichl k vyšší novinařině a pomocná grafika je mu už malá. Prvotina mladé autorky, resp. práce mladých autorů obecně, jsou tím nejsnadnějším terčem, na kterém se může ego dospělého samce prezentovat, navíc když se to podá dostatečně agresivně a kontroverzně, má dotyčný šanci, že si ho někdo všimne. Pokud jste nabyli dojmu,že jsem kritikem pana grafika, nikoli!! Ví, co chce a jde si za tím. Může mi přijít jen ubohé,  že si nehledá složitější cesty a leze po zádech těch nejslabších - mladých autorů obecně (co takhle začít recenzí oceněného Lustiga např.?) . Ale o to nejde - ať už jsou pohnutky jakékoliv, ve vztahu ke čtenářům je názor grafika zajímavý jen jako  názor obyčejného člověka. Nemá větší odbornou váhu než kdyby recenzoval kopáč,řidič tramvaje, kuchařka, modelka nebo pilot letadla. Diskutoval by ovšem někdo nad názorem kuchařky na literaturu na netu? Já myslím,že  těžko. Takže podstata je asi v tom, že to psali v novinách. Proč cokoli je prezentováno v tisku, bez ohledu na to, jaký odborník či "odborník" to píše, je velkou částí veřejnosti  přijímáno jako názor, který je na nějaké odborné úrovni? Tahle diskuse mě docela mile překvapila,protože většina diskutujících přemýšlela. Ráda bych proto použila s dovolením některé názory autora spotu, Soni, Opaline a Antionette do své práce (samozřejmě včetně odkazu na tuto diskusi). Co se týká Keiry, rovněž prosím o svolení některé názory použít. Keira je totiž naopak zářným exemplářem většinové populace - toho, jak má jedinec  automaticky tendenci přejímat médiem předložené bez ohledu na reálný stav věci. Např. fakt, že pan grafik naznačil velkou mediální kampaň a slečka Keira této kampani podlehla a knihu koupila, reálně však k žádné masivní reklamní kampani nedošlo (aspoň já ji nenašla, ač jsem hledala poctivě a masivní kampaň bych snad hledat nemusela:))), opakované zaštiťování názorem grafika....atd.. Snad nejsem moc mimo téma, fakt byste mi pomohli, kdybyste mi na můj email napsali svůj názor na to, čím je  pro vás osobně  názor publikovaný v novinách (byť naprostým laikem) zajímavější (pádnější) než stejný názor, vyjádřený spolucestujícím v tramvaji nebo  prodavačkou,která vám prodává zmrzlinu. Samozřejmě všechny Vaše myšlenky, pokud budou publikovány, budou uvedeny v mé práci včetně zdroje. Díky, díky za pomoc!

8 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 15. května 2008 v 18:14 | Reagovat

o_O zářným exemplářem většinové populace...  když jsem se chvíli zamýšlela nad Tvým komentářem, docvaklo mi, co jsi tím myslela. Máš asi pravdu :) Chtěla bych se tedy zapojit do diskuze s Tebou, Cassie. Koukám, že děláš velice zajímavou práci a zaujala jsi mě. Nejdřív mě ochromila délka Tvého vzkazu, ale pak jsem si řekla, že odpovím :) Podrobněji tedy, jak jsem ke knize přišla. Mohl za to jeden kus novin a těch několik knihkupectví, kolem kterých chodím. Byla to nejspíš ona  Mladá Fronta, kde byla kritika pana Kočičky a tam jsem letmo zahlédla Kouzelníka. Článek jsem bohužel nečetla, protože noviny si zabavil tatínek a to je pak nemožné je dostat zpět, obzvláště MF :) Dál jsem ale na knihu narazila na pultech  hned v prvních řadách a už se mi kolečka posouvala v hlavě. Knížka od mladé patnáctky autorky, to jsem si říkala, že to bude určitě velký talent! A já jsem do knih blázen ^_^ Pokoušela jsem se ovládat ještě pár dalších dnů, mezitím jsem si stačila na internetu zjistit, že knížka nemá moc dobrý ohlas a p. Kočička ji pěkně zadupal do země. Přesto jsem byla pořád moc zvědavá na výtvor Ticháčkové a byla jsem přesvědčená o tom, že recenze byla drsná jen kvůli jejímu věku a že to pan Kočička asi musel trochu přepísknout. Pak, po přečtení, jsem ale jak už je výš napsané, udělala ve svém přesvědčení výrazný obrat... O těch mediálních kampaních... Četla jsem na několika internetových knihkupectvích ohlasy čtenářů, kteří knihu stejně jako pan Kočička odsuzovali kvůli mediální kampani... Myslím, že pod pojmem kampaň bychom si rovnou mohli představit to, že bylo uváděno: Kniha od patnáctileté autorky. To byl ten klíč, kterým jsem se chytila já. Nevím jak ostatní. Vzbudilo to ve mě obrovskou zvědavost jak to ta dívčina zvládla v tak mladém věku, že má vydanou knihu. Cassie určitě tedy studuje psychologii, že? Asi chápeš, proč jsem byla na jednu stranu zvědavá :) A Ticháčková mě zklamala. Očekávala jsem víc a dostala jsem málo. Ty o panu Kočičkovi píšeš jako o "grafikovi", jak jsem si všimla. Možná to tak nějak s ním vskutku je. Ono to tak je vlastně skoro pořád, když o tom přemýšlím a já si naivně myslela, že Karolína bude jen zbytečně osočována novinářským dravcem. Ale po zážitku z Kouzelníka mám pocit, že jsem měla tatínkovi noviny ten den hned sebrat a recenzi radši brát trochu vážněji. Aspoň bych ke konci necítila zklamání. Je pravda, že jsem často ovlivňována médiemi. Nějaké knihy, např. Eragon a jeho pokračování bych asi bez nich nepotkala. Ale jen bych je chválila, protože knihy, na které jsem takhle narazila, se mi moc líbily. Vím ale, že je i spousta skvělých děl, která třeba takové podobné kampaně nemají a stojí za přečtení :) Knihovna se mi nadále rozrůstá, chytám úlovky v knihkupectví už jen namátkově a zatím se strefuji. Nevím sice, jestli jsem odpověděla tak, jak bys potřebovala, ale řekla jsem to, co mi po přečtení Tvého komentáře vyvstalo v hlavě. Jestli Ti můj názor bude k užitku, můžeš ho použít, protože na něj žádná autorká práva nekladu ^_^

9 Cassie Cassie | 15. května 2008 v 19:22 | Reagovat

Keiro děkuji za MOC reakci, je pro mě  zajímavá a určitě nějak použitelná, v podstatě potvrzuje, o čem jsem psala. Ta většinová populace skutečně neměla žádný pejorativní nádech, bylo to jen konstatování statistického faktu. Práce je to super, alespoň pro mě - navíc tohle téma přišlo jako na zavolanou, je v něm opravdu moc a moc k zamyšlení a "bádání". Jsem trochu studijní šílenec, takže mám skoro hotovou nejen psychologii, ale i sociologii, ale to jen jako odpověď na tvou otázku. :))) Ale zpět k tomu, co jsi napsala. Nejprve k té kampani. Když nad tím zapřemýšlíš s chladnou hlavou, zjistíš, že "Čtenáře si získala jen díky mediální kampani, na jejíž lepku jsem se chytla i já..." je dost nesmyslné prohlášení, když žádná extra mediální kampaň nebyla.  Jistě, v MF Dnes to pán tak nějak  napsal. Toho se chytli někteří lidé  v diskusi na netu (to je právě to, o čem jsem psala a co je součástí mé práce) a aniž by jim přišlo divné, že nejsou nijak bombardováni reklamou, klidně to prezentovali dál jako jasný fakt.  Pohoršovali se nad mediální masírkou a zneužíváním malé holky na základě článku v MF. A to už jsme zase zpátky u toho, že většinová populace nepřemýšlí, jen mnohdy přebírá názory uveřejněné v médiích bez ohledu na to, jak fundovaný člověk je psal. :))) Nevím, kde byla knížka vyskládána v prvních řadách, ale když jsem po ní koukala v prodejnách, ve většině jsem ji nenašla, jen v některých Neoluxorech (a tam nejspíš byla někde na vrchu, všechny novinky tam jsou - tedy na chvíli, dokud jsou novinkami - velmi prosté),  rozhodně tam nemá žádnou extra podporu. To, že někdo napíše kolik je autorce, nepovažuji za mediální kampaň, údaje o autorech jsou na anotacích běžné, navíc tahle knížka údaj o věku autorky na sobě vůbec nemá. Takže žádná  masivní kampaň a když jsem testovala známé, ti kteří nečetli MF vůbec nezaregistrovali, že nějaká knížka od náctileté holky vyšla. Tedy tě jen těžko knížka praštila do očí  v knihkupectví na základě toho, že bys byla masírována věkem autorky. Připusťme tedy, že jsi jednala s největší pravděpodobností (aniž by sis to uvědomovala) právě na základě článku v MF, aniž bys prověřovala, jaký člověk ho psal. Co se týká pana Kočičky, píšu o něm jako o grafikovi, protože to je pomocný grafik v MF Dnes, není to urážlivé označení, jen popis jeho pracovního zařazení. Jistě je to velmi fundovaný odborník ve svém oboru, ale pokud jde o kulturu, je to laik jako ty, já nebo paní v čistírně. Po pravdě nad jeho recenzí tvorby mladých autorů (teď nemluvím vůbec o Ticháčkové, psal o všech mladých a dětských autorech) se naše profesorka literatury  svíjela smíchy (hodnou chvíli totiž považovala článek za nějaký náš aprílový vtip). Co se týká tvé kritiky knížky, k té nemám co dodat. V obecné rovině je naprosto normální, že se někomu líbí a jinému ani trochu. Stejný "problém" má Stařec a moře nebo  Potter :)))) (nesrovnávám, jen konstatuji). Třeba tebou zmiňovaný Eragon je spoustou lidí hodnocen jako naprostý brak (což neznamá, že nutně musí být). Navíc u tebe je evidentní, že je v tom tvém názoru velký kus "zklamání i  pocitu křivdy". Knížka tě  nechytla a proto (jak sama píšeš)  máš pocit, že není fér, když někdo dostane šanci, kterou by sis třeba zasloužila ty. Máš pravdu - není to fér, ale je to život, třeba ti to taky vyjde. Pak budeš mít spokojené  čtenáře (jako Ticháčková má třeba Soňu a nepochybně i spoustu dalších)  i takové, kteří ti napíší, že jsi je hrubě zklamala a nemáš talent. Věřím, že to ustojíš. :)) Ale to už je úplně jiné povídání, které jde, přiznávám, dost  mimo můj zájem. Moc se omlouvám, že jsem si ulovila zdejší prostor pro svoje potřeby a děkuji hostiteli za shovívavost. Moc ocením, kdyby měl ještě někdo chuť napsat mi svůj názor přímo na email - cassi zavináč email.cz (abych to tu nezaplňovala),  Keiro ještě jednou díky!

10 Jezďa Jezďa | Web | 15. května 2008 v 20:52 | Reagovat

No jej... na chvíli si odjedu a co mi to tu přibylo...:) Ale přesně o tohle mi šlo, rozpoutat diskuzi. Děkuji všem za jejich názory a postřehy a děkuji Cassie za odbornou vložku, nemusíš se omlouvat... spíše ti děkuji za upozornění nad odborností pana Kočičky, to mě opravdu překvapilo. Měl jsem za to, že v seriózních novinách za jaké mám MF, píší odborné články pouze zkušení, vystudovaní žurnalisté,  magistři oboru žurnalistika či mediální vědy, jaké to překvapení, když se dozvím, že pan Kočička je grafik... Ale nic, je možné, že je to také zkušený novinář ve svém volném čase, nebo si udělal kurz tvůrčího psaní a využil své pozice v novinách. Opravdu nevím jak to je a celkem koukám. Všechy své názory na tu knihu jsem prakticky odvodil z recenzí a ohlasů, proto že se nemám k tomu, abych si tu knihu (?) koupil. A protože se všechy ohlasy celkem podobají tak jsem si udělal názor celkem jasný.  Tím sem se vyjádřil i k přejímání názorů. Věřím lidem, kteří jsou v tom oboru vzdělaní a orientují se v něm. Když mi kamarád řekne, že tahle knížka je fakt dobrá a musel jí přečíst za jednu noc, tak jsem značně skeptický. Ale pokud bych si to samé vyslechl od člověka z oboru, žurnalisty, kritika (grafika), tak bych byl taky skeptický, ale méně. Dal bych spíše na jejich názor, než na ohlas studenta ekonomie, či prodavačky novin a knih. A pak, po přečtení, bych si utvořil vlastní názor. Jako příklad mohu uvést Cestu. Přečetl jsem si recenzi (v MF), nadšenou recenzi, kniha pro mě měla atraktivní téma a prostředí a když jsem se dozvěděl, že dostala i Pullitzerovu cenu, tak jsem si ji okamžitě koupil. A nelitoval jsem. Byla to paráda. Jo, Cesta od Cormaca McCarthyho, jen pro doplnění. Takže ano, dám na názory zkušených. A lidem, kteří tomu rozumí. Takřka ve všem. Pakliže bych věděl, že pan Kočička je, jak říká Cassie, laik, byl bych velmi skeptičtější. Překvápko, no. Ale podle všeho ta kniha bude špatná. Jak se asi prodává? Pomáhá negativní reklama? Je to přeci jen taky reklama... Ale stejně by mě nejvíce zajímalo, co na to říká Karolína... Jo a dává něco co jsem tu napsal smysl?

11 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 15. května 2008 v 22:08 | Reagovat

Já sem si asi trochu podkopala nohy. Příště už nebudu tolik odkazovat na kritiku jiných, ale radši se vykecám sama x) O Kočičkovi jsem si bohužel nic moc nenašla, až když mi Cassie řekla, že je grafik. Takže to co napsala jako první svůj komentář asi docela sedí... Recenze na knihy a třeba i na filmy si někdy ráda přečtu :) Ale většinou si chci věci co mě zaujmou vyzkoušet na sobě, jak se to bude jevit mě. Každý má přece jiný vkus. Třeba Eragon, že je označován za brak, to jsem vážně netušila o_O Ale rozhodně potěšil mé nezletilé srdéčko, když jsem ho kdysi dávno četla. Byla to pro mě kouzelná kniha. Ale Cassie mě teď přinutila se zamyslet. Zkusím Eragona přečíst znovu teď. Jsem už kapku starší než když jsem tu knihu držela poprvé, snad ji uvidím z druhého, jiného pohledu. Ale ten film byl brak @_@ Jinak, jak ses ptal na to, co na to asi říká Karolína... No, nechtěla bych být na jejím místě. Měla si s tím vydáváním ještě chvilku počkat.

12 Cassie Cassie | E-mail | 20. května 2008 v 18:48 | Reagovat

Ahoj a díky za super spolupráci.:) Jezďo, smysl to má všechno rozhodně! :))) K tvému názoru - nejsi sám. Většina lidí předpokládá, že do novin píší o odborných věcech odborníci (je to dáno i stereotypy, ale to sem nechci tahat). Být by to tak mělo, ale mnohdy není. Kritik grafik je jen kapka v moři. Mohla bych říct, že si asi myslí, že když dělá v redakci novin techniku, zvládne napsat fundovanou reakci na cokoli (což je poměrně běžný jev - jsem vrátný na ministerstvu, takže bych klidně mohl být ministrem), ale nejspíš bych mu křivdila. Vybral si totiž tak snadný terč pro svou publikovanou prvotinu recenze literatury, že už lehčí ani najít nemohl, tedy někde uvnitř dobře ví, že nemá na to, aby se přetahoval s mistry řemesla. To svědčí nejen o určité zbabělosti dotyčného, ale také o jeho inteligenci. Jde cestou nejmenšího odporu. Totiž objektivně je tenhle grafik kritik v odborných recenzích knih na stejné vývojové úrovni jako Ticháčková s psaním, začíná s něčím co si zkoušel maximálně někde doma nebo na blogu a k čemu nemá žádnou speciální průpravu (což nemusí nutně znamenat, že jeho výtvory nemají dobrou úroveň. Rozdíl je snad jen v tom, že zatímco Ticháčková si na génia nehraje, grafik svým projevem nadřazenost dává najevo víc než zjevně). :)) Na druhou stranu mu nemůžu upírat, že ví, jak zaujmout. Napsal to tak agresivním a dovolím si říct až bulvárním stylem, že to čtenáři zaregistrovali. Nemluvě už o tom, že, ačkoliv to většině lidí zjevně uniká, podstatou článku pana Kočičky není vůbec kritika Ticháčkové, je to střelba do mladých lidí a dětí, kteří mají tu odvahu a drzost o něco se na poli literárním pokoušet, a to obecně. Totiž to je ten pravý tahák..... manipulace se čtenáři. Řekněme si to po pravdě - nějaká Ticháčková moc lidí zajímat nebude, není to novinářská superbomba, moudří si řeknou, že té holce se nedá upřít odvaha a ocení to, že něco zkusila, ti jednodušší ucedí něco o nesoudném neschopném spratkovi....jenže obě skupiny za chvíli nevědí, co četli. Nepamatují si kritika grafika. A to začínající novinář rozhodně nepotřebuje! Použít Ticháčkovou jen jako oslí můstek k nakopnutí veškeré publikující mládeže je velmi dobrý tah, v zemi je spousta dětí a mladých lidí, kteří milují knihy, sami píší a sní velké sny o tom, že jim jednou něco vyjde viz. i tahle diskuse. Většinu z komentujících zaujal článek (a dělají tak grafikovi další reklamu a prezentují jeho názor) výhradně proto, že se jich nějakým způsobem osobně týká.

Takže Ticháčková se jen hodila, mohl to být kdokoli jiný, hlavně kdyby měl správný věk. Zkusím jiný příklad - řekněme, že by vyšel nějaký článek literárního historika a kritika,já nevím třeba v Právu. Nepral by do věku a do mladých lidí, ale vyjádřil by se výhradně k obsahu Ticháčkové knížky, k hudbě, která ji provází, případně k ilustracím. Knížku by čtenářům doporučil jako zajímavé čtení, nepsal by agresivně, nesnažil by se vypadat jako odborník na mladé autory. Myslíte, že byste tu o něm diskutovali? Že byste ho vůbec registrovali? Že nevíte, protože takový článek ještě nevyšel? Ale ano, vyšel. ;-)

Když mluvíte jen o negativních reakcích, vycházíte z kritiky grafika a diskuse na netu, která vychází z kritiky grafika, tedy bez ohledu na vlastní přání jsou diskutující již více či méně ovlivněni názorem "odborníka na literaturu" (ano, nápadně se zpět přesouvám k tématu toho co mě zajímá).

S Ticháčkovou to podle toho, co vidím já, není vůbec jiné než u ostatních knížek, někomu se líbí a jinému vůbec. Někdo kritizuje a jiný chválí. Rozdíl je jen v tom, že když někdo řekne, že Dostojevskij byl neschopný idiot a měl radši ještě počkat, může na část lidí působit jaksi negramotně.:) Do mladých se střílí mnohem snáze. A k tomu, jak to vidí Ticháčková? To by mě taky dost zajímalo, i když pro mě - z hlediska práce - je to po pravdě podružné. Křest jsem prošvihla, protože jsem knížku zaznamenala až grafikovou kritikou. Karolínu jsem  viděla na veletrhu, působí příjemně, zjevně si vůbec nelibuje v pozornosti, spíš uzavřená, mluví málo, cokoli řekla znělo velmi chytře. Jak se prodává knížka nevím, Musil říkal, že velmi slušně. Na netu jsem viděla, že ji nakoupilo i dost knihoven. Každopádně dostává za uši stejně jako každý kdo vystrčí nos z masy......na druhou stranu, my  nevíme, jestli těch vyloženě negativních reakcí není jen zlomek, ze všech, které má, a já sázím na to, že pozitivních bude taky hodně (já třeba knížku považuji za povedenou,ale to je argument k ničemu, protože hodnotit, jestli je knížka objektivně dobrá nebo špatná je objektivně stejně pitomé jako hodnotit jestli jsou syrečky hnusné nebo vynikající. Každý ať si najde to své a pokud jsou nějací spokojení čtenáři, fakt bych to tak nesmyslně nepitvala.). K tomu jak se cítí Karolína mám pomůcku - zkuste si do toho, co o ní bylo napsáno (včetně vašich reakcí) dosadit místo jejího jména svoje, místo její knížky něco z vaší tvorby. Člověk si pak líp představí. A že by reakce na vaše psaní byly hodně podobné těm, které má Karolína, o tom vůbec nepochybujte. Koukněte na našeho nejprodávanějšího autora - Viewegha - jaké dostává od kritiků a od lidí na netu kapky za naprostou absenci talentu a za neschopnost vyprodukovat něco autorsky slušného.:) Člověk by z těch kritiků snadno došel k závěru, že pán je totální negramot, může být rád, když vyprodukuje souvislý pozdrav. A co z toho plyne? Jen to, že bez ohledu na dílo, vždycky se názory lidí různí, vždycky se najdou chváliči a plivači. Frajeřina je s kůží na trh vůbec vylézt.;) Teda to jsem zase uletěla úplně od tématu, pardon. Totiž jak se dostanu k psychologování, jsem k neudržení. Občas si říkám, že bych měla vyšetřit sama sebe, je to stejné klišé jako když zubař pořád civí lidem na korunky. Tak mi prosím odpusťte.

Negativní reklamu a její vlivy není snadné vysvětlit v pár větách, jestli tě to Jezďo hodně zajímá, můžu ti vybrat nějakou literaturu o psychologii reklamy a doporučit. :) Mimochodem tvůj příklad s doporučením od kamaráda je moc zajímavý, totiž atypický, studie potvrzují,že obecně je nejefektivnější reklamou právě doporučení od známých, nejvíc dáme na názory lidí, které známe. Na tom je postaven např. velmi efektivní systém prodeje různých vodních vysavačů, atd.. Takže tím, že dáš víc na kritika než na kamaráda se řadíš spíš k menšině. :)

Keiro, určitě poslouchej víc svou hlavu, podle názorů ostatních můžeš vlastní pak jen korigovat. Jsi podle mě hodně moc bystrá holka, tak si zkus víc věřit. Všimla jsem si, že tomu, co řeknou ostatní zbytečně moc podléháš - viz i tvá reakce na Eragona. :) Ostatní diskutující i Jezďa mají svůj názor a nepodléhají tak snadno. Podívej,třeba v té tvé kritice knížky jsi se (jistě jen podvědomě ) soustředila na to, co vypíchl grafik - např. nepůvodnost námětu.., přitom jak jsem se dívala na tvůj web, normálně tě to nedráždí, máš ráda fantazie vycházející z HP. Navíc jsi z celé knížky vytáhla pasáže naprosto okrajové a nejméně důležité (stejně jako grafik). Samozřejmě nevadí kritika, když se ti knížka tak moc nelíbila, jenom s tím jak chytře se tu bavíš se mnou, jsem v šoku z toho, jak podřadné věci komentuješ, aniž by sis všimla podstatného v knížce. Je tam několik dost zajímavých psychologických momentů u vykreslení chování postav a samotné hledání Svatého Grálu je taky úplně o něčem jiném než o tom, že nějaký ostrov vybuchne. ;) Samozřejmě to může být zkreslené i tím, že se ti to tak mizerně čte, že nemáš chuť vůbec nad obsahem sdělení přemýšlet, ale pokud jsi jela tak hrozně moc po povrchu, že jsi zaregistrovala jen ocumlávání, měla bys možná zapřemýšlet i nad tím, jestli jsi vůbec pochopila o čem knížka je. Hele radím nenutit se do čtení věcí, které tě zoufale nebaví, než dělat podobně povrchní záběry.

Jinak chci říct všem, kdo tady čtou, aby se nenechali rozhodně odradit od svého koníčka, od psaní. Pokud se naskytne příležitost vydat knížku, chytněte ji za pačesy, jestli zvládnete potěšit třeba jenom pár lidí, je to víc než dokázalo spousta jiných. Nemluvě o tom, že dokonalý člověk není nikdy, i největší géniové literatury nebyli nikdy se svými skvostnými díly spokojeni, to byste se učekali k smrti a možná byste okradli nás nepsavce o bezva pocit. Tak to jsem se rozkecala jak o život, omlouváááám se!!!!! Zatím díky všem a prosím o názory na email, kdyby byl někdo ochotný.

13 Cassie Cassie | E-mail | 20. května 2008 v 18:49 | Reagovat

To nazdar, to se mi v tom malém okně nezdálo, že jsem se rozpovídala tolik. Jezďo, kdyby ti to vadilo, prosím smaž ten román, abych ti tu nezamořovala diskusi.

14 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 21. května 2008 v 15:09 | Reagovat

Cassie se mi řadí mezi nejchytřejší lidi, co jsem kdy na netu potkala  o_O Zvládla jsem přečíst tvůj románový komentář :) a něco jsem si z něj vzala. Budu o podobných věcech více přemýšlet, na to mi byl nadělen mozek ^_^ Zdá se mi, že se mám ještě o lecčem učit a musím přiznat, že s tou psychologií jsi mě zaujala ;) Jinak, jak Cass podotkla, ono se vážně stačí vžít do Ticháčkové a brát páně Kočičkovu kritiku určenou pro sebe. Nevím, jestli je Karolína na tvrdou kritiku zvyklá, ale osobně by se mi to vůbec nezamlouvalo. Čelisti by se mi scvakly dohromady, že bych ani nedokázala otevřít pusu... Jak jsi Cassie řekla, mám opravdu ráda HP fanfiction, pár jsem jich napsala a fantazii atd. také zbožňuju, nijak se jí neštítím. Legenda o králi Artušovi, aneb jak by to mohlo být, to mě také nijak na první pohled neodradilo, ale spíše to, že Ticháčková ji (podle mne) pojala neoriginálně. Hlavně se děj zakládal na tom, že se hledá náhle unesená královna Ginevra. Všichni ji musí najít, rytíři se vydávají naslepo hledat. Tedy kromě Lancelota, který si nějakým způsobem vydedukoval, že to mohl být zlý Mordred...  Kdyby na tom Karolína zapracovala víc do hloubky, možná by to zachránila. Ale zdálo se mi, jako by knihu rychle uplácala dohromady jako hrad z písku a nedodělala pořádně vchod dovnitř a celkovou "vizáž".   No, doufám, že z toho budete rozumět, co jsem chtěla říci.  ^_^

15 cassie cassie | E-mail | 22. května 2008 v 16:07 | Reagovat

Keiro skláním se před tvou trpělivostí, že jsi dočetla. :)) A taky moc díky za velikánskou poklonu, i když si myslím, že jsi ke mně až moc vlídná!! Že sis něco vzala k srdci je na první pohled vidět, a mám z toho velkou radost. Ten tvůj poslední komentář se od prvního velmi zásadně liší.:) To je super! Učit se máme co všichni, takže nejsi výjimka. :))) Už i chápu co ti vadilo na "zpracování legendy".  A tak, jak jsi to podala, máš i pravdu v tom, že to je neoriginální a nepropracované. Podle mě je to ale zase jen o vnímání. Já si naopak myslím, že nepropracovávat samotný profláknutý Artušovský příběh o hledání ztracené královny byl jasný autorský záměr, protože knížka je o něčem docela jiném a původní legenda je evidentně dosazena jen proto, aby byl příběh usazen v čase a místě a aby mohly být použity postavy z legendy (tudíž to kolem legendy fakt jen profrčelo a text se zaměřil úplně jinam - a tam už dost originálně). Hledání  Ginevry je v knížce evidentně hodně "podřadná story", je důležité jen proto, aby rytíři  měli důvod se vydat na  cestu, Lancelot tuším nic nededukoval, soudě podle toho, že knížka jasně říká, jak přišel na Mordreda. :) Ale to fakt není důležité. Říkám ti to jen proto, že je hodně znát, že ses do čtení nutila,  protože se ti to nelíbilo, utíkají  ti souvislosti a podstata, proto se  soustředíš na  okrajové věci v ději. Já nejsem dost zarputilá a s výjimkou učebnic mi žádná knížka nestojí za to, abych ji četla se zatnutým chrupem. Může za to asi hodně moje učitelka literatury z gymplu, která říkala o povinné četbě: "pokud vám nesedne, nečtěte to a radši opište výtah od člověka, který to přečetl s chutí. Uveďte ho jako zdroj a já budu spokojená. Dozvíte se při opisování o příběhu víc než když do něj bude se sebezapřením a znechucením zírat z pocitu povinnosti." :) To není špatná filosofie. Děkuju moc za tvoje odpovědi. :)))))))

16 kittie kittie | E-mail | Web | 24. května 2008 v 13:22 | Reagovat

Jen k tomu, co se může člověku honit hlavou při takové kritice, soudím, že jsou jen tři možnosti:

a) Ignorovat ji (popř. ji brát s nadhledem a humorem).

b) Vztekle nadávat (popř. kopat do věcí a lidí kolem).

c)Sedět a usedavě plakat (popř. skočit z okna).

Jen můj názor. A díky za civilizovanou diskuzi. Velice osvěžující. Hezký den všem.

17 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 24. května 2008 v 13:55 | Reagovat

kittie:  Já bohužel beru bod A a B, ale ten jsem už radši vynechala xD Máma se na mě zlobila ^_^ Nedávno jsem dostala na jeden kousek dost špatný komentář a dostalo mě to. Ještě jsem si moc na kritiku nezvykla a tak nějak asi tuším, jak musí být Ticháčkové, když ta dostává většinou plnou palbu a fórech o její knize. Bod C bych radši vynechala, protože bych si pak připadala, jako kdyby na mě cizí slova měla moc velkou vládu. Deptalo by mě to. V duchu se s tím prostě smířím, že se to tomu určitému člověku nelíbilo a zkusím žít dál ^_^ Ono se to vsákne a já už konečně přestanu drtit skleničky v rukou... ;)

18 kittie kittie | E-mail | Web | 24. května 2008 v 14:17 | Reagovat

Kiera: Ovšem to, že si člověk řekne, že není na světě člověk ten...bla bla, bohužel většinou neznamená, že to nezamrzí. Koneckonců žádná kritika není nijak zvlášť příjemná, a zvlášť ne taková, jakou předvedl výše zmíněný pan Kočička, ačkoli ta mě osobně spíš pobavila, než cokoli jiného.

Mimochodem, doufám, že si o ty skleničky nerozřezáváš ruce :)). Pravděpodobně by to nebylo úplně příjemné ;)).

19 Keira Fey Keira Fey | E-mail | Web | 24. května 2008 v 17:57 | Reagovat

kittie: To víš že není :D Ale poprvé jsem to udělala absolutně náhodou, byla nakřáplá a já ji jen trochu silněji stiskla ^_^ Všechny kolem mohlo málem klepnout. Ale schytala jsem to jen malým říznutím, nic hrozného to nebylo...

Hele, ohledně p. Mňau, tedy vlastně Kočičky, není jediný z masy lidí, kteří se takhle svezli po začínajících autorech. Vycházím z toho, jak jsme se tu bavily s Cassie, má ta holka pravdu :). A nejspíš se to stane takhle asi každému, kdo začne psát. Holt si to chce vypěstovat silné nervy (nic pro goleriky jako jsem já ^_^). Nechť pomůžou prášky na nervy! xD

20 Estell Estell | 12. června 2008 v 16:58 | Reagovat

já se snažím psát. Píšu ráda a je mi jedno, jestli se to někomu líbí, nebo ne, protože aby člověk mohl něco kritizovat, musí se dostat hluboko pod povrch textu a teprve, až se dopátrá toho, co chtěl autor říct, tak může něco říkat on. Také bych jednou chtěla vydat svojí  knížku, kterou teď píšu a můžu říct, že to dá hodně práce. Proto si od nikoho nedám ukradnout svoje sny, jak je tady napsáno. To je můj názor.

21 Nymonyrya Nymonyrya | E-mail | Web | 30. června 2008 v 13:54 | Reagovat

Nuz, ja si tak myslim, ze clovek by mal snad pisat ak ho to bavi, ale ked uz napise knihu, a chce to aj poslat na vydavatelstvo, mal by si nechcat isty cas na, takpovediac ulezanie pribehu v sufliku. Ano, mnohy po dopisani pribehu v akejsi euforii poslu pribeh na vydavatelstvo a ani si to po sebe poriadne neprecitaju. Snad si to vzdy treba po sebe z odstupom casu pozret a uprimne sa zamysliet nad tym ci je pribeh hodnotny a ci za to stoji, ci (ak to samozrejme vydavatel zobere) nedopadne ako spominana Karolina Tichackova. V kazdom pripade, ak ju to bavi, prajem jej aby raz napisala nieco co sa nebude tolko kritizovat.

Jej knihu som sice necitala, ale asi mala s tym celym isty cas pockat.

Ja tiez pisem, a viem, ze to teda, nie je nic moc. Ale tym, ze clovek pise sa mu zlepsuje styl a pribehy sa postupne stavaju citatelnejsimi. Preto ja asi napisem sama pre seba (a pre svoj blog) par pribehov, a rozhodne vytrvam par rokov, kym napisem nieco co sa odhodlam poslat na vydavatelstvo. Rozhodne chciet vydat hned prvy pribeh co clovek napise mi pride nezmyselne, obzvlast ked je pisany v detstve.

Druha vec, je, ze mnoho z tych vsetkych fanfiction, alebo aj vlastnych pribehov co maju ludia na blogoch su pisane len preto, ze sa zacalo povazovat za nejakym sposobom "cool" (alebo ako to nazvat) pisat nezmyselne pribehy na blogy. Na tychto pribehoch je to potom aj hodne vidiet, a asi by snad bolo lepsie keby tyto ludia ani nepisali (nie to este aby sa to, preboha, snazili aj vydat). Zriadit si blog preto aby mal clovek kde publikovat svoju tvorbu, ma zmysel, ale zriadit si blog a potom koly nemu zacat tvorit len aby bol clovek cool, taky ako su ostatny je cosi co asi nepochopim. V konecnom dosledu, nebyt tohto trendu, asi by bolo na nete o vela menej amaterskej tvorby, a zrejme aj o vela kvalitnejsiej amaterskej tvorby, a mnoho ludi by s ovela vacsou chutou citalo blogarske pribehy.

22 Gabriela Kortová Gabriela Kortová | E-mail | 20. září 2013 v 15:09 | Reagovat

Neúspěch je první krok k úspěchu!Jen ať píše dál holka....Člověk má dělat to co ho baví a činí šťastným.

Kdyby se kritik kousl do jazyka, mohl by se otrávit vlastním jedem.
Alojzy Žółkowski

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama